Warsztat » Forum

[Wydarzenia] IGK Quiz 2008

May 8, 2004 | Regedit |
33 wypowiedzi na 3 stronach:
1 2 3
Regedit
May 8, 2004

IGK Quiz 2008

Jak już pisałem w wątku o IGK, wymyśliłem żeby urządzić na tegorocznej konferencji nieoficjalny konkurs/teleturniej/quiz z pytaniami dla programistów, wzorowany trochę na Programmer's Challenge z amerykańskiej konferencji GDC. Napisałem już odpowiedni program - dołączam zrzuty ekranu.

Teraz prośba do was o pomoc przy układaniu pytań. Jeśli ktoś chce pomóc, może mi przysłać jedno pytanie albo całą paczkę pytań. Niestety jeśli ktoś ułoży dużo pytań to nie będzie mógł wziąć udziału w konkursie. Pytania mogą być dowolnym formacie tekstowym, ale muszą być w formie:
- Pytanie
- Jedna odpowiedź prawidłowa
- Jedna odpowiedź żartobliwa i co najmniej 2 błędne lub co najmniej 3 odpowiedzi błędne
krajek
May 10, 2004

Odp: IGK Quiz 2008

A można do pytania dołączyć jakiś rysunek? Mógłby być albo żartobliwy albo uzupełniający pytanie.
Xion
May 10, 2004

Wprawdzie patrzyłem na to, jak wygląda ten turniej na GDC, ale gdy widzę te screeny, to mam wrażenie, że nie do końca łapię zasady :) Wygląda to jak połączenie "Milionerów" z "Va banque"... Może opisz je jakoś? :)
Regedit
May 7, 2004

Nie ma wsparcia dla obrazków - sam czysty tekst.

Program jest w dużym stopniu sterowany ręcznie, więc zasady można zmieniać.

Różnice między moją propozycją a Programmer's Challenge z GDC:

- Grają pojedyncze osoby a nie całe drużyny. Uczestników może być 1-10, najlepiej wg mnie byłoby 4-6.
- Proponuję, żeby można było wybrać sobie nie tylko kategorię ale i za ile punktów (jak trudne) pytanie, tak jak w "Jaka to melodia", a nie lecieć po kolei pytaniami za 1, 2, 3, 4, 5 punktów jak na GDC.
- Nie mamy przycisków dla każdego uczestnika, więc nie możemy zrobić że odpowiada ten co pierwszy się zgłosi. Dlatego trzeba pytać konkretną osobę. Proponuję tak, że ten kto odpowie dobrze odpowiada dalej - wybiera sobie pytanie z tablicy. Jeśli odpowie źle, pytanie przechodzi do następnego uczestnika.

Co do "Milionerów" - tak, w programie jest mechanizm kół ratunkowych: "Pół na pół" i "Pytanie do publiczności".

Jeśli będziemy mieli więcej niż jedną tablicę z 25 pytaniami, to możemy albo rozegrać eliminacje i potem finał, albo jeden duży turniej między wszystkimi chętnymi na kilku tablicach po kolei.
shyha
May 7, 2004

Cytat:

- Nie mamy przycisków dla każdego uczestnika, więc nie możemy zrobić że odpowiada ten co pierwszy się zgłosi. Dlatego trzeba pytać konkretną osobę. Proponuję tak, że ten kto odpowie dobrze odpowiada dalej - wybiera sobie pytanie z tablicy. Jeśli odpowie źle, pytanie przechodzi do następnego uczestnika.

Może lepsze by w takim razie było coś w stylu 1z10? 3 pomyłki, ostatni wygrywa lub coś w ten deseń?
Krzysiek K.
May 8, 2004

Co do punktacji, to proponuję klasyczne 100, 200, 300... zamiast 1, 2, 3... Niby to samo, ale lepiej z dodatkowymi zerami wygląda. Poza tym proponuję zmienić kolorystykę całości. :)
Regedit
May 9, 2004

shyha: A jak to tam dokładnie było?

Krzysiek K.:
Z dodatkowymi zerami przy punktach jest ten problem, że mogą się nie zmieścić w panelu u góry, jeśli jest dużo uczestników.
Kolorystykę oczywiście można zmienić bez problemu, tylko muszę mieć pomysł na jaką.
shyha
May 9, 2004

Jeśli chodzi o to jak dokładnie w 1z10 to jest tak:

Jedno założenie - każdy uczestnik ma możliwość zrobienia 3 pomyłek (trzecia eliminuje)

1 runda. każdy dostaje 2 pytania, musi odpowiedzieć przynajmniej na jedno
2 runda. zaczyna pierwszy z lewej. jeśli odpowie to wyznacza następnego, jeśli nie to ten, który wyznaczał poprzednio wyznacza ponownie, jeśli był to pierwszy to przechodzi na następnego uczestnika
3 runda finałowa. jak w 2 ale dostaje się punkty, można wyznaczyć siebie

to tak w skrócie
Oczywiście, raczej całe te zasady by nie pasowały, ale można by coś z tego zaadaptować/
Xion
May 10, 2004

Reg: Więc póki co jest to tak samo jak "Va banque" z dwoma różnicami: nie trzeba odpowiadać, zadając pytanie, a normalnie, no i są te koła ratunkowe. Jak dla mnie prezentuje się ciekawie :)

shyha: Do 1z10 nie potrzeba w zasadzie żadnego programu, lecz skoro Reg już taki ładny napisał, to można by go wykorzystać :)
agent_J
May 8, 2004

Co do wyboru "kto pierwszy", to jest pewne rozwiązanie :) Każdy uczestnik ma postawionego przed soba laptopa (podlaczonego przez wifi, ew switcha) i dusi spacje gdy chce sie zglosic. Aplikacja gry musiała by mieć jakiś serwerek, ktory pokazuje, kto wybrał odpowiedź. Z laptopami problemu raczej nie powinno byc bo dużo osób przywozi swoje. Jakby każdy miał laptopa, to można by się pokusić o napisanie bardziej rozbudowanego klienta, który dodatkowo pokazuje otrzymaną ilość punktów, pytanie oraz pozostały czas.
shyha
May 10, 2004

Cytat:

shyha: Do 1z10 nie potrzeba w zasadzie żadnego programu, lecz skoro Reg już taki ładny napisał, to można by go wykorzystać :)

Ja nie powiedziałem, żeby robić 1z10 tylko, żeby zawodnicy nominowali siebie nawzajem do odpowiedzi. Reszta jak w programie. Sposób przydzielania pytań dowolny.
Regedit
May 12, 2004

Informuję uprzejmie, że dzięki pomocy Xiona, który przysłał mi pytania z dawnego IRC-owego quizu, mam już dużo pytań w sumie w 16 kategoriach. To oznacza 3 plansze po 5x5 pytań - wystarczająco, żeby rozegrać jedną porządną grę między kilkoma osobami.

Tak więc jeśli ktoś chce pomóc to proszę bardzo, ale nie ma już raczej potrzeby układania więcej.
Regedit
May 25, 2004

Program i pytania są gotowe. Przygotowane jest, tak jak pisałem wyżej, ponad 3 plansze po 5x5 pytań. Jeśli będą chętni, to zrobimy sobie ten konkurs w piątek wieczorem albo w niedzielę wieczorem. Uczestników maksymalnie 8 albo 10.

Jeśli chodzi o zasady, nie podoba mi się pomysł na wyznaczanie przez uczestników kto ma następny odpowiadać. Po pierwsze, kiedy nie ma kary za złą odpowiedź to trochę nie ma sensu. Po drugie, wolałbym żeby konkurs bardziej był o pokazywaniu swojej wiedzy niż o kombinowaniu kogo by tu wyznaczyć.

Natomiast pomyślałem sobie, że nie jest też dobrym pomysłem żeby ten co odpowie dobrze odpowiadał dalej, bo pytania są dość proste i ktoś dobry wyczyści całą planszę sam :)

Dlatego proponuję tak, że uczestnicy odpwiadają po prostu po kolei. Każdy wybiera sobie pytanie. Jeśli odpowie dobrze, następny uczestnik wybiera sobie pytanie i odpowiada. Jeśli odpowie źle, pytanie przechodzi do następnego uczestnika i ten ma już ułatwione zadanie, bo jest jedna odpowiedź mniej. Bez względu na to czy ten odpowie dobrze czy źle, dalej odpowiada następny itd.
Xion
May 27, 2004

Brzmi sprawiedliwie.

Z tym quizem jest też jedna kwestia techniczna. Otóż tablica z pytaniami (tj. kategorie + numerki + punktacja, czyli to co widać w oknie programu) powinna być widoczna dla wszystkich uczestników i najlepiej także dla publiczności. Świetnie by było, gdybyśmy dostali pozwolenie na wykorzystanie wykładowej sali (zapewne w piątek, bo w niedzielę to już przecież po zakończeniu konferencji). W innym przypadku wyjściem jest ewentualnie jakaś sala z telewizorem w hotelu + kabel S-Video, ale nie przypominam sobie, aby taka sala rzeczywiście tam była.

Może są jakieś inne pomysły?
IGK3-2006
May 24, 2004

Uczestnikom konferencji IGK-5'2008, którzy nie wezmą udziału w niedzielnym konkursie COMPO oddamy w tym dniu do dyspozycji jedną aulę w godzinach od 9.00 do 14.00

Pozdrawiamy,
Komitet Organizacyjny IGK – 5'2008
Regedit
Jul 19, 2004

Quiz się odbył i chyba się udał. Zapomniałem przed konferencją napisać do organizatorów oficjalne pytanie czy byśmy nie zrobili go oficjalnie na sali wykładowej zamiast wieczorem w hotelu, ale mimo tego organizatorzy znaleźli dla nas godzinę i quiz odbył się w sobotę wieczorem, po wykładach, na sali, z użyciem rzutnika itd. Chętnych do udziału zgłosiło się 5 osób.

Jeżeli chcecie, za rok też sobie zrobimy taki konkurs. Do poprawienia są na pewno, żeby było bardziej sprawiedliwie:
- Liczba pytań musi być podzielna przez liczbę uczestników
- Jak ktoś źle odpowie, to pytanie przepada, a nie przechodzi do następnej osoby
- Jeśli zostały dwie odpowiedzi i uczestnik używa koła ratunkowego "pół na pół", to odpada jedna, a nie dwie odpowiedzi.

EDIT: Dziękuję Xionowi za pomoc przy układaniu i poprawianiu pytań oraz za obsługiwanie programu podczas konkursu. Przepraszam, że zapomniałem zrobić to publicznie.
Strony:
1 2 3