Warsztat » Forum

[Gamedev.pl] Zrzutka na artykuły

Aug 18, 2004 | Goliatus |
44 wypowiedzi na 3 stronach:
1 2 3
Goliatus
Aug 18, 2004

Zrzutka na artykuły

Pojawił się taki pomysł, aby jakoś ruszyć temat artykułów, aby ich było więcej i lepiej :) W poniższym mini artykule znajduje się opis tego pomysłu:

Warsztat dzisiaj
Po ponad ośmiu latach Warsztat to grupa ludzi, którzy dużo potrafią, wiedzą czego chcą i krok po kroku dążą do sukcesu. Z nie małą częstotliwością dowiadujemy się, że ktoś z nas coś osiągnął "w branży", uczestniczył w jakiejś produkcji, dostał się do jakiegoś zespołu.
Sama branża się rozwija, budżety polskich produkcji są liczone w milionach euro, sprzedaż idzie w dziesiątkach tysięcy, a o kolejnych polskich produkcjach robi się co raz głośniej w świecie. :)

Takie wiadomości cieszą i motywują do rozwoju. Z drugiej strony jest Warsztat jako serwis internetowy, który sie rozwija wolniej od naszych oczekiwań. Często w sieci można się spotkać z opinią, że Warsztat to amatorzy, niski poziom itd. co jak wiemy jest opinią krzywdzącą i nieprawdziwą. Po prostu Warsztat to nie jest miejsce, w którym nachalne chwalenie się jest mile widziane :))

Dalszy rozwój i pieniądze
Wspaniałe czasy, kiedy w Internecie można było zrobić coś fajnego bez pieniędzy raczej bezpowrotnie minęły.

O ile z hostingiem szczęśliwie nie ma problemu(choć przydałoby się mocniejsze łącze na wyłączność Warsztatu), to duży problem stanowi treść czyli artykuły.
Napisanie artykułu to czasochłonne zajęcie, do którego potrzeba szczególnej motywacji, o którą jest dzisiaj ciężko. Większość programistów postawionych przed wyborem: pisać artykuł lub pracować nad projektem(lub po prostu pracować :P), wybierze to drugie.

Stąd pojawił się pomysł, aby płacić za napisanie artykułu. To dosyć oczywiste rozwiązanie od lat stosowane przez anonimowe redakcje specjalistycznych czasopism. U nas mogło by być podobnie. Płacisz - wymagasz - taka myśli temu przyświeca :)

Możliwości są dwie. Pierwsza to konkurs, czyli najwyżej ocenionym artykułom są przyznawane nagrody pieniężne. Oceniać mogą wszyscy lub tylko jakieś jury, sprawa do ustalenia.

Druga opcja to metoda znana z gazet czyli z potencjalnym autorem jest ustalany temat, kształt artykułu i cena. Po nadesłaniu gotowego artykułu dokonuje się pewnych poprawek, artykuł jest publikowany, a autor dostaje należne pieniądze.

Możliwe jest stosowanie obydwu metod, pierwszej do mniejszych artykułów, a drugiej do większych pisanych "na zamówienie".

Skąd brać pieniądze
Pierwsza oczywista możliwość to reklamy. Dosyć łatwo jest oszacować potencjalny dochód z reklam. Należy się spodziewać, że cena emisji reklamy w dowolnej formie(baner, kontekstowa - bez znaczenia) to mniej więcej 5 zł za tysiąc odsłon(a tak na prawdę jedna odsłona to jeden unikalny użytkownik) i tyle też można na tym tym zrobić. Oglądalność Warsztatu nie jest duża i jak można zobaczyć w ogólnodostępnych statystykach nie przekracza 100 tyś odsłon w miesiącu.
Dochód z reklam byłby niski, a ich obecność nie jednego zniechęci do odwiedzania Warsztatu.

Druga możliwość to zrzutka. Zrzucamy się na jedno konto i z tego funduszu finansujemy nowe artykuły i nagrody w konkursie.
Artykuły byłyby ogólnodostępne za darmo choć oczywiście zawsze można pomyśleć nad jakąś formą subskrypcji np. przez pierwszy tydzień dostęp do artykułu jest płatny, dla tych którzy nie uczestniczyli w zrzutce. Ta kwestia jest do ustalenia.

Pomysłem na przywilej dla zrzucających się mogłaby być możliwość decydowania o tym na jaki artykuł pójdą pieniądze. Tzn. w specjalnym panelu jest lista tematów artykułów i na każdy można się dorzucić. Taka forma głosowania przy pomocy pieniędzy. Powiedzmy, że cena rynkowa za 1000 znaków tekstu to 200zł i jeśli chcemy artykuł pt. "Szkielet aplikacji okienkowej dla gier" na 2 strony to musimy uzbierać 400 zł.

Jeśli założymy, że na Warsztacie jest 1000 aktywnych użytkowników i każdy może raz na miesiąc dorzucić do puli powiedzmy 5zł(SMSem lub przelewem) to wychodzi z tego konkretna suma, z której można sfinansować kilka lub nawet kilkanaście tekstów w jednym miesiącu.

Są też inne formy zarobkowania np. płatne ogłoszenia o pracę. Coś takiego jest na Gamedev.net:
http://www.gamedev.net/gamejobs/

W tej chwili jest tam 15 ogłoszeń, a za ogłoszenie się płaci około 180 dolarów, więc można oszacować jakie my moglibyśmy mieć z tego pieniądze. Prawdopodobnie byłoby to mała suma, a nam nie chodzi o to, żeby nagle zacząć ciułać pieniądze na wszystkie możliwe sposoby.

Podsumowanie
Chodzi o to, żeby na Warsztacie zaczeły się pojawiać artykuły wyższej jakości niż zazwyczaj. Jednak zanim coś zrobione w tym kierunku potrzebna jest odpowiedź na pytanie o zainteresowanie. Dlatego proszę o zagłosowanie w powyższej ankiecie i jeśli ktoś ma ochotę to również o wygłoszenie opinii.

--

To tyle, od strony technicznej to ja wszystko zorganizuje w jeden tydzień. Mam również zarejestrowaną działalność, więc z podatkami, umowami i całą resztą nie byłoby problemu, wszystko legalnie.

Zarabiać na tym nikt nie zamierza(no chyba, że napisze jakiś artykuł :)) - odpowiadam na początku, bo pytanie o to jest w pełni uprawnione. :)
bs.mechanik
Aug 18, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Hmm... Jestem lekko (pozytywnie) zaskoczony.
Przyznam, że też pod nosem, zacząłem sobie marudzić, że na warsztacie jest trochę mało artykułów, ale zadawałem sobie sprawę, że po prostu mało kto z nas ma czas na pisanie, a 'wynajęcie' kogoś z zewnątrz będzie wiązało sie z jakimiś kosztami...
Do rzeczy:
Jestem zdecydowanym przeciwnikiem reklam. Wchodzi sie na takie gamedev.net i atakuje cię od razu tysiąc banerów... Bardzo nie lubię takich rzeczy - serwis staje sie mniej czytelny.
Płatne ogłoszenia o pracę? Hmmm.... A czy dużo pojawia sie tych darmowych komercyjnych? Są - nie zaprzeczam, ale moim zdaniem nie wystarczy to by dofinansować w jakimś znacznym stopniu warsztat.
Jedynym sensownym rozwiązaniem, IMHO, jest zrzutka. Myślę, że większość z nas wyskrobie te 5 zł raz na jakiś czas i podaruje na jakiś dobry cel, w szczególności gdy będzie można sie składać na jakiś konkretny artykuł... :)
PS.
Można jeszcze założyć fundacje gamedev.pl i przeznaczać 1% z podatku ;) :P
maVes
Aug 17, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Pomysł jak najbardziej mi się podoba.

Jeżeli chodzi o pieniądze, to reklamom zdecydowanie mówię nie. Dla mnie najwygodniejsza byłaby płatność SMS, bo i tak nie jestem w stanie w całości wykorzystać każdego doładowania konta.
shyha
Aug 18, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Cytat:

Pomysł jak najbardziej mi się podoba.

Jeżeli chodzi o pieniądze, to reklamom zdecydowanie mówię nie. Dla mnie najwygodniejsza byłaby płatność SMS, bo i tak nie jestem w stanie w całości wykorzystać każdego doładowania konta.

Z SMS jest taki problem, ze duzo (jesli nie wiekszosc) kwoty zbiera operator uslugi...
Goliatus
Aug 18, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

z SMSa o wartości 10 zł ma się jakieś 4 zł, ale gdyby ktoś nie miał możliwości zapłacenia przelewem to zawsze pozostaje SMS, lepsze to niż nic. :)
Regedit
Aug 19, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Ja jestem za, bo wierzę że Goliatus ma dobre intencje i w dodatku zna się na rzeczy lepiej niż wielu z nas, bo siedzi w temacie webdevu. Do zrzutki oczywiście się dorzucę, a artykuł też chętnie napiszę :)

Jeśli chodzi o moje zdanie, jestem przede wszystkim przeciwnikiem odcinania użytkowikom dostępu do serwisu, forum, artykułów itp. tak żeby wymagał rejestracji (jak CodeProject, Gamasutra) albo nawet płacenia. Reklamy też są niefajne, ale jakiś baner czy te tekstowe od Google nie przeszkadzałyby aż tak bardzo.

Poza tym zastanawiam się, czy zarobionych pieniędzy nie należałoby na pierwszym miejscu przeznaczyć na opłacenie kogoś, kto porobiłby przy skryptach serwisu, bo jest dużo pomysłów jakie mechanizmy by się na stronie przydały a nie ma kto ich zrealizować (chyba że jednak ktoś się znajdzie?). Już choćby w kwestii artykułów: Najważniejsza jest oczywiście treść, ale trochę niefajnie że trzeba obecnie pliki i obrazki dołączone do artykułu wysyłać ręcznie przez FTP i wpisywać odpowiednie linki w <a> i <img>.
kamykadze
Aug 20, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Jedna,dwie reklamy mogą być, zwłaszcza, że każdy może je sobie add-blockiem zatłuc, a jakieś pieniądze z tego będą ...

Co do zrzutek -> jeśli jesteście w stanie zorganizować serwis w taki sposób, że pojawiające się artykuły będą naprawdę ciekawe, różnorodne i na dobrym poziomie, to mogę raz na miesiąc zrezygnować z piwa i w ten sposób wysupłać kilka groszy ;)
Demon
Aug 20, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Pomysł bardzo dobry, ja osobiście mógłbym od czasu do czasu wspomóc warsztat SMS-em, gdyż nie jestem w stanie wydzwonić tego co mam na koncie. Mam tylko nadzieję, że będzie to na jakiejś luźnej zasadzie, czyli bez przymusu.

Tylko w jaki sposób wybierany będzie temat artykułu? Jakieś głosowanie osób które dokonały wpłaty?
ravdev
Aug 20, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Ja mam jeszcze jeden pomysł - zróbmy dział "źródła" w którym lądowałyby kody źródłowe prac z compo. Czasami lepiej spojrzeć na parę linijek kodu, niż czytać nudny artykuł (przynajmniej ja tak wolę). Tak można zwiększyć nasz zasób wiedzy. Przykładowo, jak ktoś chce napisać platformówkę i nie wie jak się do tego zabrać, może poszukać sobie coś w takim zbiorze i na tym wzorować swój kod.

pozdrawiam
kaszuba44
Aug 20, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Zrzutka moze byc dobrym pomyslem. Reklamom  jest zdecydowanie przyciwny - m. in. uwarzam Warsztat za b. dobry serwis za to, ze nie ma na nim ani jednej reklamy i odrazu widac, ze tworcom nie zalezy na pieniądzach(takie przynajmiej bylo moje odczucie gdy wszedlem tu pierwszy raz). Jesli mialyby byc reklamy o prace to tylko w osobnym dziale, a nie na stronie głównej.
Goliatus
Aug 19, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Cytat:
Tylko w jaki sposób wybierany będzie temat artykułu? Jakieś głosowanie osób które dokonały wpłaty?


Możliwości są chyba(może ktoś ma pomysł na inną) dwie:
  • Autorzy się zgłaszają(samodzielnie lub za namową) z propozycją napisania artykułu na wybrany przez siebie temat, przedstawiają jakiś plan, propozycja napisania artykułu trafia na listę i każdy może wpłacić na tą pozycję jakieś pieniądze. Jeśli autor uzna, że zebrana dotychczas suma jest satysfakcjonująca to zaczyna pisać, a zebrane pieniądze zostają zablokowane(zrzucający się nie mogą ich cofnąć), aby autor miał gwarancje, że jeśli napisze artykuł to dostanie te pieniądze.

  • Najpierw robimy listę tematów, sami zgłaszami propozycje, wpłacamy pieniądze i dopiero później szukamy autorów. Szukamy kogoś kto się podejmie napisać konkretny artykuł za konkretne pieniądze.


Jest też ważna kwestia z podatkami. Chodzi o to, aby wychodzić na zero w rozliczeniu miesięcznym tzn. aby suma przychodów(czyli nasza zrztuka) była równa sumie kosztów(czyli wynagrodzenia za artykuły), w przeciwnym wypadku fiskus będzie chciał zabrać część pieniędzy.

Czyli chodzi o to, aby zapobiegać czemuś takiemu, że ktoś wpłaca 5zł na jakiś temat, ten temat sobie wisi przez 3 miesiące i nikt poza tą jedną osobą nie decyduje się na dorzucenie do tego tematu. Wtedy to 5zł dalej tam będzie wisiało, ale po pierwszym miesiącu trzeba będzie zapłacić od tego podatek.

W związku z tym potrzebny jest system przyspieszania decyzji. Nieprzypadkowo zostało użyte słowo "głosowanie". Powiedzmy, że mamy aktualnie na liście 5 tematów:
  • OpenGL ES na platformie Symbian S60 (Roman "PlayeRom" Ludwicki) - 90 zł

  • Wstep do projektowania obiektowego (Adam Śmigielski) - 110 zł

  • Metoda obcinania izometrycznej planszy do rozmiaru widoku (r.Q) - 150 zł

  • Metody interpolacji (Krystian Komisarek) - 80 zł

  • Pętla czasu rzeczywistego (Karol Kuczmarski "Xion") - 95 zł

  • Szkielet aplikacji okienkowej dla gier (Wojciech Skóra) - 50 zł

  • Testowanie kodu gry w języku C++ za pomocą CppUnit (Wojciech Toman "Riddlemaster") - 105 zł


Obok jest napisane ile zostało uzbierane. Każdy z autorów chce dostać minimalnie 200 zł i za mniej nie napisze artykułu. Jeśli nikt nie napisze artykułu to nie będzie kosztów i od sumy zebranych pieniędzy trzeba będzie zapłacić podatek.
Pomysł polega na tym, aby zebrane pieniądze traktować jak głosy i spośród tych wszystkich tematów, na które są zbierane pieniądze wybierać te, które dostały najwięcej głosów i przydzielać pieniądze z ogólnej puli do momentu, aż się ona nie wyczerpie.

W sumie jest 680 złotych. Można to podzielić na trzy, wychodzi 226 zł za artykuł i w ten sposób w danym miesiącu zostaną napisane trzy artykuły, a pozostałe przechodzą na następny miesiąc, ale mają już na swoim koncie głosy z poprzedniego miesiąca.  W ten sposób każdy artykuł prędzej czy później doczeka się na publikację.

W ten lub podobny sposób by to mogło wyglądać, byleby nie dać się oskubać fiskusowi :)
Fiołek
Aug 21, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Reklamy(typu banner) IMO odpadają. Zaśmiecają tylko stronę i przeszkadzają. Jakaś tekstowa ostatecznie może być, ale żadna inna.
Zrzutka jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Dam rade przekazać jakąś sumę na ten jakże zacny cel ;)
nilphilus
Aug 22, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

nieeno, banner dobrze dobrany kolorystycznie (do każdego stylu inny banner - ja mam szary ;-) ) by nie przeszkadzał, trochę miejsca jest w ramce z info o profilu. Do tego mogło by dojść reklamy na maila, mi by nie przeszkadzały ;->

Co innego jak banner byłby jakiś świecący i  w ogóle, to w ogóle odpada - porażka na całej linii, a dobrowolne datki czemu by nie? dodatkowo osoby które te datki by dały mogły by mieć usuwane Bannery, bez żadnych adblocków ;-)
dzemeuksis
Aug 19, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Cytat:

Jest też ważna kwestia z podatkami. Chodzi o to, aby wychodzić na zero w rozliczeniu miesięcznym tzn. aby suma przychodów(czyli nasza zrztuka) była równa sumie kosztów(czyli wynagrodzenia za artykuły), w przeciwnym wypadku fiskus będzie chciał zabrać część pieniędzy.
(...)
W ten lub podobny sposób by to mogło wyglądać, byleby nie dać się oskubać fiskusowi :)


Hmmm... Goliatusie, jesteś pewien tego co piszesz? Nie wiem jaki "myk" planujesz, ale w tradycyjny sposób (znaczy się jeśli bierzesz to na firmę) to podatku w ten sposób chyba nie ominiesz. Jeśli chcesz wrzucić w koszty wypłacone autorowi dajmy na to te 226 zyli (a tego co piszesz mniemam, że oto Ci chodzi), to będzie to kwota brutto. Z niej musisz potrącić w imieniu autora podatek i wpłacić do US. Autor dostaje kwotę netto, czyli trochę mniej. Przy umowie o dzieło to byłby nieduży procent, ale zawsze. Ten, czy tamten miesiąc nie robi różnicy. Bilans na koniec roku się zgodzi. Różnica jest ewentualnie taka, że płacisz podatek również od odsetek, więc jeśli pieniądze leżałyby na koncie dłużej, to "zarobiłbyś" więcej odsetek, od których należy zapłacić podatek.
Dodatkowo na koniec roku musisz pamiętać o wysłaniu autorowi formularza PIT. Więc miałbyś z tym trochę roboty.

Pomysł ogólnie ciekawy, cel szlachetny. Pytanie tylko, co może się z tym wiązać. Jest na tym forum taki niekulturalny zwyczaj usuwania postów bez śladu. Bez żadnej informacji typu: Usunięto post takiego a takiego, ponieważ łamał tamten i siamten punkt regulaminu. To samo przydarza się czasem niektórym wątkom (mimo, że można by je po prostu zamykać). Gdyby spotkało mnie coś takiego po dokonanej wpłacie, to pewnie poczułbym się dotknięty. Czy nie obawiasz się, Goliatusie, zalewu pretensji pt. "Wydałem ostatnie kieszonkowe na ten serwis, a wy tak mnie traktujecie!". Chociaż w sumie Warsztat a forum to dwie różne sprawy, więc może szukam dziury w całym. :-\
shyha
Aug 20, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Kiedyś był pomysł utworzenia stowarzyszenia. Trochę spraw by to wyprostowało pewnie.
Haxy.M
Aug 20, 2004

Odp: Zrzutka na artykuły

Co do reklam to bym prosił by ich nie było  ;)

Osobiście zaproponowałby jeszcze trochę inny system rozdzielania pieniędzy, powiedzmy raz w miesiącu robimy ogólne głosowanie na najlepszy artykuł. I teraz zależnie ile ich będzie się pojawiać to albo autor najlepszego dostaje cała sumę, uzbieraną w danym miesiącu, albo autorzy 3 najlepszych dostają odpowiednio podzieloną kwotę (stały procent za miejsce). Tak zawsze wyzbędziemy się całej kwoty (chyba, że nikt nic nie napisze), będzie motywacja by pisać (a jak pisać to i by się zrzucać), ale też nie będzie pretęsji, że autor napisał coś do bani, a wziął za to kasę, autor też nie będzie mieć miecza nad głową, bo jak coś nie wyjdzie, to w najgorszym wypadku pieniędzy nie będzie lub będzie mniej. I osobiście wydaje mi się to prosztrze do rozwiązania.
Strony:
1 2 3